Telefona zarar veren sosyal medya uygulamaları

Mobil Ramazan AYDIN 1.015 views

Telefon hafıza ve ram boyutlarını adeta sömüren bu uygulamalar sürekli kontrol istiyor. İlk yüklendiklerinde ortalama boyutları 50 MB civarında olan uygulamaların boyutları zamanla sebep 200 MB seviyelerine ulaşıyor.

Facebook, Facebook Messenger, Snapchat, Instagram gibi multimedya içerikli sosyal medya uygulamaları ziyaret ettiğiniz içerikleri telefonunuza indiriyor. İnternet problemlerinde ana ekranda bir kısım içerikleri görmeye devam ediyorsunuz.


Örneğin 59 MB seviyelerinde indirdiğimiz Facebook zamanla önbellek boyutu yüzünden 151 MB civarına ulaşıyor. Uygulama boyutu 59 MB veri boyutu 92 MB oluyor. Bunun birde Messenger boyutu var 48 MB uygulama 47 MB veri toplamda 95 MB civarı oluyor.


Snapchat‘in bazı telefonların kullanım sırasında ısınmasına sebep olduğunuda gözlemledik. İşte Snapchat kullanırken LG G4 telefon sıcaklığı uyarısı:


telefona zarar veren sosyal medya uygulamarı


Hafıza problemi için mutlaka düzenli aralıklarla önbellek temizliği yapmanız gerekiyor. Isınma probleminin gözlemlenmesi durumunda Snapchat‘in uzun süreli kullanımından kaçınılmasını tavsiye ediyoruz. Aşırı ısınan telefonların anakartlarındaki erimeler kritik telefon hasarları oluşturabiliyor.


Zamanla ne olur bilinmez ama sosyal medya uygulamalarının hafıza sömürgeciliğine bir son vermesi gerekiyor. Bunun çözümü olarak otomatik önbellek temizleme veya dosya küçültme lite version kullanımı olabilir. Telefonların hafızasının büyümesi demek fiyatlarında fazlasıyla artması anlamına geliyor. Sosyal medya yazılımları kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Durum böyle olunca 8 GB‘lık bir cihaz sadece sosyal medya telefonu haline geliyor.


Sizde telefonunuza hiç bir şey yüklemediğiniz halde hafıza doldu uyarısı alıyorsanız sebebi sadece telefon düşmanı sosyal medya yazılımlarıdır.


Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

UA-74592564-1 1.275 views