Kimlik bilgilerini korumak adına ne yapmalı?

Genel Taha Kotil 662 views

Bildiğiniz üzere 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerinin bulunmuş olduğu bir database yani veritabanı, hacker yani bilgisayar korsanları tarafından İnternet’e  upluoad yani yüklenmesi sonucunda aklımızda takılan bir çok soru var.

İlk önce bu kimlik bilgilerinin ne amaç için kullanımı yapılabileceği ve önlem olarak bizim bunlara karşı olarak ne yapmamız gerekiyor.

İnternet’te korsanlar tarafından yayılmış olan bu veri tabanın da Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan insanların Kimlik numarası, ad, soyad, anne ismi, baba ismi, cinsiyeti, doğum senesi, hangi şehirde doğduğu, açık adres bilgileri ve nüfus kayıt yeri bulunuyor. Bu bilgiler yeni ele geçirilmedi, eskiden ele geçirilmişti. Yaklaşık olarak bunun 6 sene önce olduğunu söyleyen uzmanlar bir arama motoruna dönüştürülerek, herkes Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan insanların bilgilerine ulaşımının kolay bir hale gelmesi kaygı verici olduğu söyleniyor. Bilişim konusunda uzman olan Dağhan Uzgur, bundan sonra yapılacak aşama telefonlar adına bir uygulama yaratmak olur diyerek sorunun büyüklüğünü belirtiyor. Bilişim hukuku konusunda uzman olan Gökhan Ahi ise şuana kadar karşılarına olayın vahametini ” kimlik bilgilerinizle hükümsüzdür ilanı verebilirsiniz” diyerek, kimliğinizi kaybettiğiniz zaman yapmanız gerekmekte olan işleme benzeterek anlatıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

UA-74592564-1 1.219 views