FIFA17 – AKTİF ZEKA SİSTEMİ TANITIMI

Oyun Yunus Emre 605 views


kım arkadaşlarınızın zeki olması sizi daha iyi bir oyuncu yapar ve bu durum, sahada daha iyi kararlar almanızı sağlayan önemli mekaniklere sahip olan FIFA 17‘de daha belirgin.

FIFA 17‘deki yeni Aktif Zeka Sistemi’nin nasıl işlediğini daha iyi anlamak için FIFA 17‘nin oyun mekaniği baş yapımcısı Sam Rivera`ya bırakıyoruz sözü.

FIFA 17‘nin Aktif Zeka Sistemi’ndeki yenilikleri bizimle paylaşır mısınız ?

Bana göre bu, oyundaki en önemli özellik. FIFA 17‘yi oynamaya başladığınız ilk andan itibaren farkını hissettirecek. Sahadaki diğer oyuncuların eskisinden daha aktif ve daha zeki olduğunu anında fark edeceksiniz. Takım arkadaşlarınız her zaman boş alan yaratmaya veya size destek vermeye çalışacak. Sahada olan bitenin daha çok farkında olacaklar.

Bu sistem nasıl çalışıyor?

Yeni oluşturduğumuz teknoloji şu üç şeyi yapabiliyor:

  1. Oyunun gidişatını ve atak sırasında her an neler olabileceğini tahmin etme.
  2. Dribling yapan oyuncunun ne zaman pas atacağını anlayıp yapılan koşunun zamanlamasını ayarlama.
  3. Ataktaki boş alanları anlama ve değerlendirme.

Eskiden yapay zeka oyuncuları, defans oyuncularının bulunduğu alanlara koşu yapmıyorlardı. Artık defans hattının konumu, oyuncuların boş alana koşu yapmasında belirleyici olacak. Boş alan olmadığında oyuncular yine koşu yapabilecekler, fakat pas yollarını açmak için öncelikle diğer seçenekleri değerlendirecekler.

Açık pas seçeneği olmaması durumunda ise yapay zeka oyuncuları, defans oyuncularını şaşırtmaya veya size yaklaşarak pas almaya çalışacaklar. Böylece topa sahip olan oyuncunun pas vermesi kolaylaşırken, topu kaybetme ihtimali azalacak.

Oynarken ihtiyacınız olduğu an destek alacaksınız; atak koşuları konusunda da pek çok seçeneğiniz olacak.

CPU yapay zekasında ne gibi değişiklikler yapıldı? Bilgisayara karşı oynayanlar FIFA 17‘den neler beklemeliler?

Oyuncularımızın Kariyer Modu veya santra maçları gibi tüm modlarda CPU’ya karşı oynarken daha iyi bir deneyim yaşamasını istediğimiz için CPU zorluğuyla ilgili yoğun bir çalışma yürüttük. Zorluk ayarları arasındaki farkları gözden geçirmemizin yanı sıra, yapay zekanın sürekli top çevirmemesi için bazı ayarlamalar yaptık. Oyuncularımızın CPU’nun geri pas vererek ve top saklayarak topla çok fazla oynamasından rahatsız olduklarını duyduk. Artık CPU topla daha açıktan oynayacak ve oyuncuların topu kontrol etme şansı artacak. Oyuncular topu kontrol ederek oyundan daha çok keyif alacaklar.

Bunlara ek olarak, CPU yapay zekasını düzenleyerek takımların özelliklerine göre hem hücumda hem de defansta daha çeşitli oynayış tarzlarına sahip olmasını sağladık.

KAYNAK : EA SPORTS

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

UA-74592564-1 1.245 views