Dünyanın En Küçük Bilgisayarı “Omega2”

PC Ramazan AYDIN 594 views

Kickstarter kampanyasının bitmesine 3 gün kala, Onion tarafından geliştirilen Omega2 inanılmaz bir bağış toplamayı başardı. Bu bilgisayarın fiyatı ise sadece 5 dolar!

Raspberry Pi’nin 1/4’ü kadar bir boyuta sahip olan bu minik Linux sunucusu aynı zamanda Wi-Fi desteği sağlayabilecek. 5 dolara satılacak olan Omega2, donanım uygulamalarını bağlantılarını inşa etmek için özel üretilmiş bir IoT bilgisayarı. Kolay kullanımı sayesinde donanım oluşturacak geliştiricilerin hayli işine yarayacak.

Dünyanın En Küçük ve En Ucuz Bilgisayarı

Ekibin söylediğine göre, Omega2 aynı işi gören Ardunino’dan daha kararlı olacak ve daha az güç tüketecek. Aynı zamanda Paspberry Pi kadar güçlü olup, çok daha esnek olacak.Omega2’yi ilk gördüğünüzde biraz garipseyebilirsiniz ama bu cihaz küçücük olmasına rağmen size tam bir Linux bilgisayar desteği sunacak. Yani elinizdeki cihaz gerçekten de tam fonksiyonel bir bilgisayar.

Bu ilginç cihaz, 580MHz işlemciye, 64MB RAM ve 16 MB depolama alanına sahip. Elbette Kickstarter’da bağışları devam eden bu cihaza daha fazla para yatırarak kapasitesini biraz daha artırabiliyorsunuz.

14 bine yakın insanın bağış yaptığı Omega2, 15.000 bin dolarlık hedefini resmen parçaladı ve an itibariyle 538.588 dolar toplamayı başardı. Cihazın 5 dolar ve üstü bağış yapanlara verilme tarihi ise Kasım 2016.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

UA-74592564-1 1.218 views