Dikkat: Facebook’ta Yeni Kişisel Güvelik Açığı!

Dikkat: Facebook’ta Yeni Kişisel Güvelik Açığı!

Sosyal Medya Yunus Emre 529 views

İnternet ortamında kişisel güvenlik her zaman tartışma konusu olmuştur. Özellikle sosyal ağlar bu alanda oldukça kırılgan ve riskli… Her ne kadar gerekli önlemlerin alındığı söylense de, gelen yeni özellikler yeni açıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.  Kim Kaçta Yatıyor, Kaçta Kalkıyor? Bu defa tartışma konusu olan ise Facebook’un Messenger websitesi. Søren Louv-Jansen adlı bir geliştirici, Facebook Messenger websitesinin kullanıcıların uyku düzenlerine ve alışkanlıklarına yönelik kapsamlı bir veri sağlamak için oldukça uygun olduğunu ortaya çıkardı.

Aslında hepimizin farkında olduğu bir Facebook özelliğini kullanan Jansen, “En son …. saat önce görüldü” şeklindeki durum bildirimlerinden yola çıkarak işe başlamış. Facebook Messenger websitesinin bu verileri nereden çektiğini merak eden geliştirici, basit bir işlem ile (sağ tık -> kodları görüntüle) verilerin kaynağına ulaşmış. Kodlar arasında  “lastActiveTimes” başlığı altında sıralanan verilerin, kullanıcıların son görüldüğü saatler olduğunu fark etmiş ve bunları gün gün düzenli olarak listeleyecek bir kod yazmış. (Kodlara buradan ulaşabilirsiniz. )
 Facebook Önlem Alacak Mı? Sonuç olarak, haberimizdeki videoda görülebildiği şekilde her kullanıcının uyku ve uyanma saatlerini, günlük uyku sürelerini hesaplayan bir yapı ortaya çıkmış. Bunu casusluk amacıyla yapmadığını söyleyen genç geliştirici, insanların başkaları tarafından nasıl gözetlenebilecekleri hakkında farkındalık içinde olmasını istediğini belirtiyor. Özetle, Louv-Jansen’in denemesi, Facebook üzerinden uyku alışkanlıklarımızın gün gün listelenebileceğini bizlere gösteriyor. Kaçta yatıp, kaçta kalktığınızın herkesce bilinmesi sizin için ne denli önemli bilmiyorum ancak bir kişisel güvenlik açığı doğurduğu kesin. Konu ile ilgili Facebook tarafından henüz yapılan bir açıklama yok. Bakalım Facebook buna karşı bir önlem alacak mı?

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

UA-74592564-1 1.244 views