Android Kullanıcıları dikkat! Bankacılık Uygulamaları Risk Altında

İnternet Yunus Emre 851 views

2015 senesinin son çeyreğinde bir antivirüs şirketi tarafından keşfedilen truva atları, diğer programları taklit ederek kullanıcıların banka bilgilerini çalmaya çalışmaktadırlar. 2015 senesinin son çeyreğinde Avustralya’da mobil bankacılık sektörüne olağan dışı saldırılar gerçekleşti. Bu saldırının sebebi ise truva atı Acecard.

Acecard sadece tek bir truva atı değil sayısı bilinmeyen birçok truva atını bulunduran bir truva atı ailesi. Bir çok uygulamayı taklit ederek mobil kullanıcının banka bilgilerini çalmaya çalışmaktadır. Özellikle sosyal mesajlaşma ve sosyal ağ uygulamalarını taklit eden zararlı yazılımlar, ilk olarak 2014 senesinde keşfedilmişti.

 

banka-logolari

 

Fakat o tarihte zararlı bir eylem gerçekleştirmeyen yazılımlar, gün geçtikçe gelişerek bugün binlerce kullanıcıya saldırı düzenlemiş durumda. Truva atını keşfeden antivirüs firması tarafından 2 yıl takibe alınan truva atı, 2 sene boyunca inanılmaz gelişim gösterdi. 10 dan fazla sürümü çıkan truva atı,  her sürümüyle kat be kat güçlendi ve bugün binlerce kullanıcıyı tehdit eder hale geldi.

Bu truva atından korunmak için uygulama mağazası dışında program indirmemek gerek ve uygulama mağazasında uygulama indirirken mutlaka uygulama sayfasında uygulamanın künyesine bakmak gerek.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Android Kullanıcıları dikkat! Bankacılık Uygulamaları Risk Altında” üzerine 2 yorum

  1. Hakan dedi ki:

    teknoloji üzerine güzel bir site. güncel bilgiler ve yazılar süper

  2. Nereden Almalı dedi ki:

    Gayet iyi bir yazı benzer bir yazılımla bende karşılaşmıştım.Arkadaşımın abisi böyle bir olayla dolandırıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

UA-74592564-1 1.253 views