5G Nedir?

Genel Yunus Emre 479 views

Dünyada uzun yıllardır 4G teknolojisi kullanılmakta ve ülkemize 4G teknolojisi nisan ayında gelecek. Dünyada da 5G teknolojinin alt yapı çalışmalarına yavaş yavaş başlanmış durumda. Ülkemizde de zaten 4G alt yapısı da 5G alt yapısına hazır biçimde olacak şekilde kurulmaktadır. Bu yüzden de ülkemizde 4G teknolojisi 4.5G teknolojisi olarak ta adlandırılmaktadır.

Dünyada kullanılan 4G LTE teknolojisi saniyede 1GB veri hızına ulaşma imkânını sağlıyor. Ülkemizde de kurulacak olan 4.5G teknolojisi saniyede ortalama olarak 375MB veri sunacak. Yeni çıkacak olan 5G teknolojisi de saniyede 10GB gibi muazzam bir veri akış hızına sahip olacak. Yani bugünün 4G LTE teknolojisinden tam 10 kat daha hızlı veri akış hızına sahip olacak. Laboratuar koşullarında her ne kadar saniyede 10GB veri akış hızına sahip olsa da gerçek hayatta 5G teknolojisinin ne kadar hızda veri akış hızına sahip olacağı kesin değil.

Bugün dünyada 4G teknolojisi gerçek ortamda, laboratuar ortamındaki kadar yüksek veri akış hızı sunmuyor ama şüphesiz 3G teknolojisinden kat be kat daha hızlı veri akış hızı sunuyor. Şüphesiz 5G teknolojisi de 4G teknolojisinden kat be kat daha hızlı veri akış hızı sunacağı kesindir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

UA-74592564-1 1.240 views