Sosyal Medya Yunus Emre 370 views

ATM’ye dokunmadan soygun yaptılar!

Geçtiğimiz günlerde kimliği belirlenemeyen bir hacker grubu tarafından 800.000$’lık ATM soygunu yaptı. Güvenlik kameraları görüntülerine göre ATM’ye dokunmayan hackerlar soygunu nasıl yaptı?

 

ATM'ye dokunmadan soygun yaptılar!

ATM cihazları hackerlar için her zaman kolay para olarak gözükmüştür. Bankalar bu nedenle ATM güvenliğine büyük önem vererek bu durumu tersine çevirmeye çalışıyor.

Fakat geçtiğimiz günlerde Rusya‘da yaşanan bir olay hackerların bankalardan bir adım önde olduğunu hepimize gösterdi. Tek bir gün içerisinde 8 ATM cihazından 800.000$ para çalan hackerların kullandıkları yöntem herkesi oldukça şaşırttı.

Kamera görüntülerine göre hackerların sadece ATM cihazına yaklaşarak paraların dışarı çıkmasını sağladığı ve ATM kayıtlarında küfürlü içerikler yazılmasını sağlayarak kanıtları da yok ettikleri ortaya çıktı!

ATM çalışanı da hackermış!

17-04/08/52bb27198d188a9ebed80df37be7ec83.jpg

Polisin yaptığı inceleme sonucunda ATM cihazının içerisindeki kablolara müdahale ederek sadece RAM üzerinde çalışan zararlı yazılım yüklemeyi başarmış. Bu şekilde hackerlar ATM‘ye yaklaşırken uzaktan verdikleri bir komutla ATM’nin tüm parayı vermesine ve kayıt dosyalarına müdahale etmesine olanak sağlamışlar.

Programın RAM üzerinden çalışıyor olması nedeniyle harddiskte bir iz bırakmayan bu zararlı şu sıralar hackerlar arasında oldukça sık kullanılan bir saldırı çeşidi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

UA-74592564-1 1.139 views